Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistrovství ČR dorostu v požárním sportu 2021 - Zábřeh 04.07.2021

6. 7. 2021

V neděli dne 04.07.2021 jsme krátce po šesté ranní vyjeli do města Zábřeh na Moravě, kde se uskutečnilo Mistrovství České republiky v požárním sportu dorostenců. Naplnili jsme celou soupisku, tedy zdravotník masér Žužu, řidič Pepa, trenér družstva Míňa a vedoucí výpravy Václav. Osádku Fordu tvořili team hrdinů - Jirka Makovský, Vítek Zavoral, Thirry Ehrenberger, Myšák Pospíšil, Honza Bartoš, Pája Makovský, Tomáš Neumann a David Flídr. 

Na městském stadionu bylo vše krásně připraveno a my jsme před osmou hodinou prošli prezencí, včetně doplnění epideomologických opatření, tj. testů a pod. Věřte, byl to v pátek boj, než jsme všechna potřebná potvrzení získali. Potom fotka hrdinů a začal závod. Již týden dopředu jsme věděli, že máme startovní číslo jedna, tedy vše začínáme.

Testy

Sedm borců nastoupilo na 25 otázkový test. Stejně jako na krajském kole, naprosto bez chyby, a tím jsme byli mezi 12 týmy, které to dokázaly. Lepší začátek jsme si nemohli přát.

Štafeta 4 x 100 metrů

Zde jsme měli být bez šance. Domeček, tedy první překážku, kluci viděli až na startu. Co bychom pak chtěli. Ale kluci se nepovedeném prvním pokusu kousli a nakonec zaběhli 75 čas. To znamenalo velmi slušné 12. místo a v celkovém pořadí jsme drželi nás sen - 10. místo a tedy top ten.

Závod jednotlivců na 100 metrů překážek.

Druhá kritická disciplína. Kluci běželi tento závod kompletně opět poprvé. První pokusy byly takové okoukání, ale každý z nich se ve druhém pokusu zlepšil a nakonec jsme poskočili na čtrnácté místo. Prostě chyběla praxe. V celkovém pořadí klesáme na 13. místo. Ale před závěrečným požárním útokem máme jistotu, že už hůř skončit nemůžeme a to byl úspěch.

Požární útok

První pokus a výborný čas 31.23s se dlouho držel jako nejlepší, ale na konci prvních pokusů jsme drželi 4. místo. Druhý pokus byl rozběhnutý skvěle, čas jasně směřoval pod 30 sekund a tím i alespoň třetí místo, ovšem trocha vzduchu zapříčinila kolísavý tlak a nemožnost kvalitního nástřiku. Potom jsme celé druhé pokusy čekali, kdo nás překoná. Podařilo se to pouze jedinému týmu, což pro nás znamenalo velmi kvalitní 5. místo. Z naší strany panovala pochopitelně spokojenost a velké očekávání.

Celkově

To, proč jsme do Zábřehu jeli, jsme splnili. Naši borci se v celkovém pořadí umístili na fantastickém 9. místě, tedy umístění v TOP TEN všech dorosteneckých družstev v ČR!!!! Nejlepší kolektivní výsledek v dějinách SDH Pomezí!!!!

Co rozhodlo

1/ neuvěřitelná snaha a poctivost kluků v tréninku. Stejně jako všichni jsme měli málo času, příprava po večerech, většina týmu dojížděla a přesto fantastický výsledek. Štafetu i jednotlivce POPRVÉ kluci kompletně běželi až na mistrovství!!! Domeček běželi poprvé až na mistrovství!!!!

2/ perfektní parta - nebylo důležité, že 5 borců kmenově patří Pomezí, 2 Lubné a 1 Širokému Dolu. Byla to parta kamarádů, kteří věřili jeden druhému. 

3/ zodpovědnost - start na Mistrovství je pro nás, vesnické sbory, tím největším dobrodružstvím. Je neuvěřitelné, že třeba Pája obětuje svoji účast v požárním útoku, protože druhý borec je prostě rychlejší. To zasluhuje velkou vnitřní sílu a Pája ji prostě má. Pro tým vše.

4/ kamarádství - nebylo důležité, že Thirry už měl 18 a Pájovi je 14. Byli prostě kamarádi z jednoho týmu. S takovým rozdílem nemůžeme běhat pro vítězství, ale na druhou stranu za  nás běželi Ti, kteří si tuto poctu sami vybojovali. Nebyli jsme týmem stvořeným pro vítězství, byli jsme parta kamarádů.

5/ Boží mlýny - při kontrole materiálu jsme měli jednu C hadici nevyhovující. Nevšimli jsme si ulomeného zámku na půlspojce. Rychlý telefon do Širokého Dolu a za dvě hodiny jsme měli hadici náhradní, bohužel B. Takže náš Pepa, přezdívaný všemi dopraváky - bleskurychlý Pedro, sedl společně s Míňou do Fordu a za další dvě hodiny jsme měli konečně tu správnou hadici. Do našeho startu na požárním útoku chybělo 30 minut. Proč boží mlýny? Míňa oslovil dva sbory, zda nám hadici půjčí. Zazněla jediná odpověď - maximálně až na druhý pokus, nechceme mít hadici mokrou. A oba sbory měly dvě sady hadic. A my prostě měli jedničku, tedy jsme pokusy začínali. Děkujeme svatý Floriánku. Oba sbory skončili v požárních útocích a nakonec i v celkové pořadí za námi. Co dodat? Jak říkal Terminátor - astala vista, bejby!

A co na závěr?

Poděkování především klukům. Udělali vše, co mohli a výsledek pak hovoří za vše. Skvělá parta, se kterou rozhodně naplánujeme oslavu. A tímto sdělujeme obecním úřadům do Pomezí, Lubné i Širocka - buďte pyšní na to, co Vaši kluci v našich amatérských podmínkách dokázali. Poděkování i kamarádům ze Širocka a Lubné. Tohle spojení prostě fungovalo a mně, jako starostovi okrsku Polička, se stále tetelí srdce blahem. Okrsek Polička velmi dobře reprezentoval okres Svitavy i Pardubický kraj, za což nám poděkoval osobně starosta hasičů Pardubického kraje - Pepa Bidmon.

Svět je Lunapark a spravedlnost pro Jamajku.

 

Václav